News-Piper

ΝΙΚΗ ΜΕ 89-81 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ...

Αγχώδη νίκη με 89-81 πέτυχε η εθνική μας στην πρεμιέρα του 16ου Μουντομπάσκετ κόντρα στην Κίνα για το πλαίσιο του τρίτου ομίλου. Πολύ καλά ξ...

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η εθνική μας ομάδα. Με ομοβροντία τρίποντων (5/8) απέναντι στη ζώνη άμυνας των Κινέζων, οι παίκτες του Καζλάουσκας προηγήθηκαν στο 7΄ με 23-12. Στη συνέχεια υπήρξε χαλάρωση, ο ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε αλλαγές , τα ποσοστά στα τρίποντα έπεσαν και οι αντίπαλοι μας μείωσαν σε 25-17 στο 9΄. Η αστοχία της εθνικής συνεχίστηκε και με βολή του Γιου, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-18.

Με φόρα από την πρώτη περίοδο οι Κινέζοι μείωσαν στους πέντε (25-20) με κάρφωμα του Γιανλιάν. Ο Καζλάουσκας επανέφερε στην πεντάδα Τσαρτσαρή-Μπουρούση και η εθνική παράτησε τα τρίποντα και βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έκανε το +9 (33-24) στο 13΄ και ο Διαμαντίδης με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (36-24) στο 14΄. Πολύ γρήγορα οι Ασιάτες εκεμεταλέυθηκαν τα λάθη της εθνικής και τις επιπολαιότητες στο τελείωμα των φάσεων και μείωσαν σε 38-31στο 16΄.

Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε «ανάσα» 10 πόντων 41-31 αλλά και πάλι κάποια χαμένα ριμπάουντ, ορισμένες κακές επιθέσεις της εθνικής, οι Κινέζοι μπόρεσαν να είναι κοντά στο σκορ (41-35). Το φινάλε του ημιχρόνου η εθνική μπόρεσε με τον Σπανούλη να πάει στα αποδυτήρια με +10 (47-37).